piątek, 26 września 2014

Słowniczek behawioralny cz.I

Agonistyczne zachowanie - określenie zachowań związanych z rywalizacją międzyosobniczą


Agresja afektywna (ang. affective aggression) – rodzaj agresji, której towarzyszy uruchomienie sympatycznego (współczulnego) układu nerwowego. Prawdopodobnie kierowana przez emocje.

Agresja instrumentalna ( ang. operant aggression) – reakcja instrumentalna mająca na celu atak/groźbę ataku, skierowana na innego osobnika. Jej przeciwieństwem jest agresja reaktywna (ataki odruchowe).

Agresja nieafektywna (ang. nonaffective aggression) – Nie powoduje znacznego uruchomienia współczulnego układu nerwowego, a więc nie jest uważana za agresję kierowaną emocjami. Obejmuje zachowania drapieżnicze. 

Agresja reaktywna (ang. respondent aggression) – agresja wywoływana przez bodziec awersyjny

Ambiwalentne zachowanie - Zachowanie występujące w obecności  dwóch różnych motywacji. Obejmuje ruchy/ postawy ciała, które są związane z różnymi, często przeciwstawnymi obszarami zachowań, występujące naprzemiennie lub w szybkim tempie.

Apetencyjne zachowanie - aktywne dążenie przez zwierzę do dostępu do bodźca, który umożliwi zaspokojenie popędu; zachowanie poszukiwawcze.

Behawioryzm – nauka o zachowaniu, będąca jednym z działów psychologii. Skupia się na zachowaniach policzalnych i możliwych do zaobserwowania. 

Bezwarunkowy czynnik wzmacniający (ang. unconditioned reinforcer) – bodziec będący wzmocnieniem, nie wymagający wcześniejszego uwarunkowania. Związany z zaspokajaniem potrzeb organizmu np. jedzenie 

Bodziec awersyjny – bodziec, którego zwierzę stara się uniknąć. 

Bodziec bezwarunkowy BB (unconditioned stimulus) – bodziec wywołujący reakcję bezwarunkową. 

Bodziec kontrolujący (ang. controlling stimulus) – bodziec zmieniający częstotliwość lub prawdopodobieństwo wystąpienia zachowania instrumentalnego. Bodziec różnicujący zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachowania, a bodziec wygaszający zmniejsza. 

Bodziec różnicujący – bodziec poprzedzający, wskazuje na wystąpienie konkretnych zależności.

Bodziec warunkowy (ang. conditioned stimulus) – bodziec, który początkowo był dla organizmu neutralny, został skojarzony z bodźcem bezwarunkowym i obecnie wywołuje zachowanie odruchowe. 

Bodziec wygaszeniowy – prowadzi do osłabienia reakcji, informuje osobnika o zależnościach wygaszeniowych danego zachowania

Bodźce złożone – oba bodźce wywołujące tę samą reakcję, na skutek wcześniejszego przedstawiania ich razem w procesie warunkowania klasycznego. 

Coping - rodzaj strategii adaptacyjnej, jest próbą przystosowania się do warunków, które uniemożliwiają zaspokojenie jego potrzeb życiowych

Czynnik karzący (ang. punisher) – bodziec zmniejszający częstotliwość występowania danego zachowania na skutek wprowadzenia go lub wycofania po zachowaniu

Czynnik poprzedzający (ang. antecedent) – czynnik obecny przed wystąpieniem danego zachowania

Czynność przerzutowa - zaskakujące działanie występujące niezgodnie z kontekstem sytuacji. Występuje w sytuacjach konfliktowych i nie spełnia swojej właściwej, pierwotnej funkcji.

Deprywacja – polega na usunięciu na jakiś czas nagrody, by zwiększyć jej skuteczność

Dystres – stan, w którym organizm ponosi tak duże straty w wyniku reakcji stresowej, że zrównoważenie ich, możliwe jest jedynie kosztem innych funkcji biologicznych.

Frustracja – zachowanie pojawiające się na skutek niemożliwości zaspokojenia jakichś potrzeb, osiągnięcia celów. Często poprzedza zachowanie agresywne.

Generalizacja – proces, w którym zachowanie zaczyna się pojawiać w obecności bodźców  podobnych (ale nie identycznych) do pierwotnego bodźca różnicującego.

Generalizacja bodźca (ang. stimulus generalization) – zachodzi, gdy zachowanie pierwotnie wyzwalane przez pewien czynnik różnicujący, zaczyna być wyzwalane w obecności innego, podobnego bodźca.

Habituacja (ang. habituation) – słabnięcie reakcji po wielokrotnie wywołanej reakcji bezwarunkowej tym samym bodźcem bezwarunkowym. Habituacja jest tymczasowa!

Hamowanie gryzienia (ang. bite inhibition) – miara siły/częstotliwości gryzienia

Historia wzmocnień – obejmuje wszystkie zależności, które w ciągu życia zwierzęcia spowodowały zmiany w częstotliwości zachowań

Impulsywność – wybieranie przez zwierzę nagrody o mniejszej wartości, dostępnej natychmiastowo, zamiast nagrody o większej wartości, ale dostępnej dopiero po pewnym okresie czasu.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz